» 
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita

definición - Bill_Clinton

definición de Bill_Clinton (Wikipedia)

   Publicidad ▼

Wikipedia

Bill Clinton

                   
William Jefferson Clinton
Bill Clinton
Ve funkci:
20. leden 1993 – 22. leden 2001
Viceprezident Al Gore
Předchůdce George H. W. Bush
Nástupce George W. Bush
40. a 42. guvernér Arkansasu
Ve funkci:
9. leden 1979 – 19. leden 1981
Náměstek Joe Purcell
Předchůdce Joe Purcell
Nástupce Frank D. White
Ve funkci:
11. leden 1983 – 12. prosinec 1992
Náměstek Winston Bryant (1983-1991)
Jim Guy Tucker (1991-1992)
Předchůdce Frank D. White
Nástupce Jim Guy Tucker
50. ministr spravedlnosti Arkansasu
Ve funkci:
3. leden 1977 – 9. leden 1979
Narození 19. srpna 1946 (66 let)
USA Hope, Arkansas
Politický subjekt Demokraté
Choť Hillary Rodham Clinton
Vzdělání Georgetown University
Oxford
Yale Law School
Profese Právník
Náboženství Baptista
Podpis Bill Clinton, podpis

William „Bill“ Jefferson Clinton (* 19. srpen 1946 v Hope, Arkansas, rodným jménem William Jefferson Blythe III) je americký demokratický politik. V letech 19932001 byl 42. prezidentem USA, historicky druhým prezidentem, který podstoupil proces impeachmentu. Clinton však impeachment úspěšně přečkal. I přes tuto skutečnost je Clintonova administrativa hodnocena jako jedna z nejúspěšnějších v dějinách USA. Předtím Clinton více než deset let zastával úřad guvernéra Arkansasu.

Obsah

  Vzdělání a politická kariéra

Od mládí se zajímal o politiku, jako člen politické mládežnické organizace Chlapecký národ (Boys Nation) se setkal s J. F. Kennedym v Bílém domě a rozhodl se, že chce být voleným politickým funkcionářem. Po střední škole byl přijat na diplomatická studia na Georgetownskou univerzitu ve Washingtonu, kde byl dvakrát zvolen předsedou ročníku. Spolupracoval na guvernérské kampani demokrata Holta a během studia si přivydělával jako spolupracovník senátora Fulbrighta v týmu pro zahraniční záležitosti.

V roce 1968 získal Rhodesovo stipendium a měl možnost studovat na Oxfordu. Dále se angažoval v předvolebních kampaních demokratických kandidátů (Fulbright, R. Kennedy). Po dvouletém studiu na Oxfordu byl přijat na práva na Yale, kde se také seznámil se svou budoucí manželkou Hillary. Spolupracoval na neúspěšné kampani na úřad prezidenta George McGoverna. Po absolvování přednášel právo na Arkansaské univerzitě.

V roce 1974 neúspěšně kandidoval do Kongresu. V roce 1976 vyhrává volby a stává se vrchním státním zástupcem v Arkansasu. Roku 1978 poprvé vyhrál volby a stál se arkansaským guvernérem, po sérii nepopulárních kroků prohrál volby v roce 1980. V roce 1982 je znovu zvolen do funkce guvernéra Arkansasu, kterou vykonával až do svého zvolení 42. prezidentem USA. Během své funkce se snažil reformovat zaostalé školství a zdravotnictví, podporu zaměstnanosti a vyrovnaný státní rozpočet. Ve svých reformách pokračoval i během svého prezidentování.

  Prezident USA

Byl následovníkem George H. W. Bushe staršího a předchůdcem George W. Bushe mladšího. Je členem Demokratické strany. Ke kladům jeho úřadování můžeme přičíst Dohodu z Osla coby pokus o mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu z roku 1993 nebo zmírnění amerického národního dluhu z období jeho dvou předchůdců.[1]

  1. volební období

V demokratických primárkách 1992 obdržel celkově 52 % hlasů, za viceprezidenta si proti zvyklostem (sousední stát, podobné názory, nižší věk) vybral Ala Gora. V kampani se zaměřil na problémy hospodářství, zdravotnictví a školství, podporu střední třídy a amerického snu. Sám byl podporován menšinami a střední třídou. Volby vyhrál v poměru 43 % hlasů ku 37,4 % stávajícího prezidenta George H. W. Bushe. U volitelů byl poměr 370 ku 168. V zahraniční politice podporoval Borise Jelcina a jeho snahu demokratizovat Rusko a osvobození Haiti od diktátora Raoula Cédrase. Snahu plnit předvolební slib, snížení daní střední vrstvě, musel odložit kvůli velmi vysokému deficitu rozpočtu připravovaného George H. W. Bushem, byl tak nucen přepracovat svoji ekonomickou reformu a zvýšit daně nejbohatším lidem a firmám. Po intervencích Ala Gorea byla zavedena energetická daň. Představil reformu zdravotnictví, díky níž by měli všichni občané povinné zdravotní pojištění, tato však nevstoupila v platnost kvůli nevýhodnosti pro pojišťovny, které se bránily silnou protikampaní v médiích.

Zavedl mnoho reforem a zlepšení - regulace držení zbraní, možnost místo nástupu do armády vykonávat dobrovolnickou službu, více policistů, omezení státní byrokracie. Při velkých bojích s Kongresem o rozpočet na rok 1995 situace dospěla až k rozpočtovému provizoriu, ale nakonec se rozpočet povedlo schválit v původním znění.[2] Jeho vláda revidovala Community Reinvestment Act z roku 1977 a jeho kritéria uplatňovala při schvalování bankovních fúzí a akvizic. Tento politický zásah ovlivnil posuzuvání rizikovosti hypoték, a tak se stal jednou z příčin hypotéční krize.[3]

  2. volební období

  Monika Lewinská - hlavní osoba Clintonova impeachmentu.

V prezidentských volbách 1996 se mu postavil republikán Bob Dole, přes negativní kampaň Clinton vyhrává v poměru 49% : 41% hlasů voličů a 379 : 159 hlasů volitelů. Ve svém druhém volebním období zlepšil vztahy s republikány, za čtyři roky jeho reformy vytvořily 11 milionů nových pracovních míst. Díky iniciativě Billa Clintona se ze skupiny G7 stala G8 díky připojení Ruska. Jeho hospodářské reformy vedly k vyrovnaným či přebytkovým rozpočtům. Jeho druhé volební období poznamenala aféra s Monikou Lewinskou, když mu dokonce v roce 1998 hrozilo odvolání z funkce, poté co jako druhý prezident USA podstoupil proces zvaný impeachment (obžaloba). Při dalších prezidentských volbách podporoval svého viceprezidenta Ala Gora. V roce 2001 předal úřad G. W. Bushovi. Jak je zvykem založil ve svém domovském státě (Little Rock, Arkansas) svou prezidentskou knihovnu a nadaci pomáhající překonat rasové a náboženské rozdíly a podporující distribuci léků a rozvoj školství v rozvojových zemích světa.[4]

  Zahraniční politika

Během prezidentství Billa Clintona došlo k různým vojenským střetnutím. První vojenské střetnutí se odehrálo v somálském Mogadišu během operace Gothic Serpent, jejíž cílem bylo zajmout Mohameda Farrah Aidida somálského vojenského velitele obviněného z válečných zločinů. Během operace došlo k sestřelení dvou amerických vrtulníků následná záchranná akce se změnila v městský boj, který si na americké straně vyžádal 18 mrtvých, 73 zraněných a jednoho zajatého. Ztráty mezi somálskou milicí a civilisty byly mnohonásobně vyšší. V důsledku těchto událostí byla operace ukončena a Američané se ze Somálska stáhli.

V roce 1995 se americké letectvo v rámci operace NATO zúčastnilo bombardování srbských pozic, s cílem zastavit útoky na bezpečné zóny OSN a tlačit na uzavření mírové dohody. Po uzavření Daytonské mírové dohody vyslala Clintonova administrativa americké vojáky v rámci mise ISAF do Bosny a Hercegoviny.

V reakci na útoky na americké ambasády v Keni a Tanzanii v roce 1998, které si vyžádaly desítky obětí. Nařídil Clinton raketové útoky proti cílům v Súdánu a Afghánistánu, považovaných za zařízení Al-Káidy. Cílem střelby se stala i farmaceutická továrna v Súdánu. Tento útok byl mnohostranně kritizován.

V listopadu stejného roku Clinton podepsal zákon ustanovující politiku „změny režimu“ v Iráku. Krátce nato administrativa prezidenta Clintona autorizovala čtyřdenní bombardovací kampaň pojmenovanou Operaci Pouštní liška. Během zbývajících dvou let bylo americké letectvo terčem protiletadlové palby v bezletových zónách nad Irákem.

V roce 1999 Clintonova administrativa autorizovala použití síly proti bývalé Svazové republice Jugoslávie v rámci operace NATO nazvané Operace Spojenecká síla. Cílem této bombardovací kampaně bylo zastavení etnických čištek a genocidy v jugoslávské provincii Kosovo. V důsledku této bombardovací kampaně se jugoslávská administrativa podvolila podmínkám rezoluce OSN číslo 1244, která nad Kosovem ustanovila správu Spojených národů a autorizovala jednotky KFOR.

V roce 2000 Bill Clinton jako první prezident Spojených států od války ve Vietnamu navštívil Vietnam. Clinton se během svého prezidentství pokoušel přispět k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. V roce 1993 byla Jásirem Arafatem a Jicchakem Rabinem podepsána mírová dohoda. Dosažení míru však znemožnila Druhá intifáda.

  Osobní život

Clinton je od roku 1975 ženatý, má dceru Chelsea Clintonovou. Jeho žena, Hillary Clintonová, taktéž působí v politice a v roce 2008 byla jedním z vážných kandidátů na amerického prezidenta (od 20. ledna 2009 je Hillary ministryní zahraničí USA). Několikrát v průběhu kampaně své ženy kritizoval pozdějšího vítěze primárek Baracka Obamu.

  Clintonova vláda 1993-2001

Vláda Williama J.Clintona
Úřad Osoba Období služby
Prezident Bill Clinton 1993–2001
Viceprezident Al Gore 1993–2001
Ministr zahraničí Warren Christopher 1993–1997
Madeleine Albright 1997–2001
Ministr financí Lloyd Bentsen 1993–1994
Robert Rubin 1995–1999
Lawrence Summers 1999–2001
Ministr obrany Les Aspin 1993–1994
William J. Perry 1994–1997
William S. Cohen 1997–2001
Ministr spravedlnosti Janet Reno 1993–2001
Ministr vnitra Bruce Babbitt 1993–2001
Ministr zemědělství Mike Espy 1993–1994
Daniel R. Glickman 1994–2001
Ministr obchodu Ronald H. Brown 1993–1996
Mickey Kantor 1996–1997
William M. Daley 1997–2000
Norman Mineta 2000–2001
Ministr práce Robert B. Reich 1993–1997
Alexis M. Herman 1997–2001
Ministr zdravotnictví Donna E. Shalala 1993–2001
Ministr školství Richard Riley 1993–2001
Ministr bytové výstavby
a rozvoje měst
Henry G. Cisneros 1993–1997
Andrew Cuomo 1997–2001
Ministr dopravy Federico F. Peña 1993–1997
Rodney E. Slater 1997–2001
Ministr energetiky Hazel O'Leary 1993–1997
Federico F. Peña 1997–1998
Bill Richardson 1998–2001
Ministr pro záležitosti veteránů Jesse Brown 1993–1997
Togo D. West 1998–2000
Hershel W. Gober 2000–2001
  Prezident a viceprezident na kolonádě Bílého domu.
  Prezident Clinton a viceprezident Gore zavádí internet na střední škole Ygnacio Valley High School v Concordu (Kal., 1996)
  Prezident Clinton s britským ministerským předsedou Tony Blairem v roce 1999.


  Odkazy

Další informace o tématu na projektech Wikimedia:

Nuvola apps bookcase.svg

  Reference

  1. http://zfacts.com/p/318.html
  2. Clinton, Bill: Můj život (My life, česky Ikar, Praha 2004)
  3. Stan Liebowtiz, The Real Scandal - How feds invited the mortgage mess, New York Post, February 5, 2008
  4. Clinton, Bill: Dárcovství, jak každý z nás může změnit svět (Giving, česky Volvox Globator, Praha 2008)

  Audiovizuální dokumenty

  Externí odkazy

   
               

 

todas las traducciones de Bill_Clinton


Contenido de sensagent

  • definiciones
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopedia

  • definice
  • synonymum

   Publicidad ▼

Investigaciones anteriores en el diccionario :

3907 visitantes en línea

computado en 0,046s

   Publicidad ▼