» 
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita

definición - JUHA MIETO

definición de JUHA MIETO (Wikipedia)

   Publicidad ▼

Wikipedia

1.–31. märtsil toimub informaatika-alaste artiklite kirjutamise võistlus!

Juha Mieto

Allikas: Wikipedia

Pilt:Juha Mieto.JPG
Juha Mieto parlamendihoone (eduskunta) Valitsussaalis mais 2007

Juha Iisakki Mieto, hüüdnimega Mietaa või Mietaan Jussi, (sündinud 20. novembril 1949 Kurikkas) on endine Soome suusataja, olümpiavõitja, praegune poliitik. Ta on parlamendisaadik (Soome Keskerakond).

Üheksa suurvõistluste medalit võitnud Mieto sai tuntuks sellega, et ei suutnud mitmetest headest sõitudest hoolimata võita individuaalset kuldmedalit olümpiamängudelt ega maailmameistrivõistlustelt. Kuulsam kaotus tuli 1980. aasta olümpiamängudelt Lake Placidis 15 km distantsil Thomas Wassberile 0,01 sekundilise vahega. Maailmakarikavõistluste üldkarika võitis ta kahel korral. Mieto spordiklubi oli Kurikan Ryhti.

Juha Mieto oli abielus Minnaga (19511996). Tal on poeg Juha-Petteri (1988).

Sisukord

Sportlasekarjäär

1972. aasta olümpiamängudel Sapporos sai Mieto rahvusvaheliselt tuntuks sellega, et kaotas pronksmedali 15 km distantsil kõigest 0,6 sekundiga.

1974. aasta maailmameistrivõistlustel Falunis sai Mieto 30 km puusuuskadega sõites hõbemedali. Võitja Thomas Magnusson suusatas vesistes tingimustes hooaja leiutise – plastiksuuskadega. Mieto eelistas siiski sõita puusuuskadega, kuigi oleks ka võinud kasutada plastiksuuski. Üldiselt arvati et lemmiktingimustes sõitnud ja heas füüsilises vormis olnud Mieto oleks plastiksuuskadega sõites võitjaks tulnud.

Mieto võitis oma ainsa olümpiakulla 4x10 km teatesõidus 1976. aasta olümpiamängudel Innsbruckis. Teist vahetust sõitnud Mieto sõitis päeva parima aja ja tõstis Soome esimeseks. Tema loodud edumaa püsis kuni finišini.

Kodusel 1978. aasta MM-il Lahtis sai ta teatesõidus hõbemedali, kuid 50 km tuli tal täielik põrumine, sest suuskade ebaõnnestunud määrimise tõttu jäi ta viimaseks. Tal tuli taluda pealtvaatajate solvanguid ja isegi enda pihta sülitamist.

Juha Mieto arvati Soome meistrivõistluste ja maailmakarikavõistluste etappide järgi olevat elu vormis enne Lake Placidi olümpiamäge 1980. aastal. Avadistantsil 30 km läks Mietol siiski kehvasti ja ta oli 7. 15 km distants läks ajalukku, kui rajalt tulnud rootslane Thomas Wassberg jõudis finišisse 0,01 sekundit Mietost kiirema ajaga. Selle tõttu hakati murdmaasuusatamises edaspidi aega võtma 0,1 sekundilise täpsusega. 4x10 km teatevahetuses viimast vahetust sõitnud Mieto sõitis mööda Saksamaa LV suusatajast Jochen Behlest ja tõstis Soome kolmandaks. 50 km distantsi olümpiamängude viimasel päeval peeti 31-aastase põhjamaa suusataja viimaseks võimaluseks võtta suurvõistlustelt võit. Mängude suusakuningaks nimetatud Nikolai Zimjatov oli sellelgi distantsil võitmatu. Zimjatovi püüdis rajal Mieto kinni ning soomlane püsis venelase sabas lõpuni. Nii sai Mieto hõbemedali rohkem kui kolmeminutilise kaotusega.

Mieto sai veel teatesõidus pronksmedali 1982. aasta MM-il Oslos. Ta suutis MM-pronksi võita Soomele "mietoliku" jalasirutusega finišijoonel. Lõputulemustes jagas Soome kolmandat kohta Saksa DV-ga.

Mieto suusatajakarjäär lõppes sellepärast, et ta ei suutnud kaasa minna 1980. aastate keskel revolutsioonilise uisustiiliga murdmaasuusatamises. 1985. aasta MM-il Seefeldis, kus uisutehnikat esimest korda laiemalt kasutati, jäid Mieto kohad 40. kohast kaugemale ja ta ei pääsenud isegi Soome teatevõiskonda.

Juha Mieto parimad kohad maailmakarikavõistluste üldarvestuses olid: 1973–1974 – 2., 1974–1975 – 3., 1975–1976 – 1., 1976–1977 – 2. ja 1979–1980 – 1.

Mietol on lisaks 19 Soome meistritiitlile ka palju muid kohti poodiumil. Ta võitis Holmenkollenis 6 korda aastate 1972 ja 1978 vahel.

Juha Mieto uskus, et edu toob ränk treening ning mõistis hukka "teadusliku ettevalmistuse". Karjääri jooksul valmistus ta põhiliselt enda äranägemise järgi.

Saavutused

Olümpiamängudel

Maailmameistrivõistlustel

Maailmakarikavõitlustel

Maailmakarikas

 • 1. koht: 1976, 1980
 • 2. koht: 1974, 1977
 • 3. koht: 1975

Poliitiline karjäär

Juha Mieto oli Soome Keskerakonna kandidaat 2007. aasta parlamendivalimistel Vaasa piirkonnas ja sai parlamenti 13 768 häälega.

Kirjandus

 • Nurmela, Kari A. "Mietaan Jussi Kurikasta" 1978
 • Jussila, Pentti. "Juha Mieto" 2000

Välislingid

Commonsi pildid, videod, helifailid:
.

.

 

todas las traducciones de JUHA MIETO


Contenido de sensagent

 • definiciones
 • sinónimos
 • antónimos
 • enciclopedia

 • määratlus
 • sünonüüm

   Publicidad ▼

Investigaciones anteriores en el diccionario :

4785 visitantes en línea

computado en 0,062s

   Publicidad ▼